Telewizory kineskopowe Philips Chassis A10A/E

Odbiornik samoczynnie wyłącza się.

Po około 2 godzinach telewizor przechodzi do stanu standby. Po sprawdzeniu zasilacza okazało się, że wszystkie układy są sprawne. Zauważono, że jeżeli co pewien czas dokonywano jakichś dowolnych regulacji odbiornik nie wyłączał się. To spostrzeżenie sugerowało konieczność sprawdzenia opcji. Okazało się, że opcja ASBY była włączona i to powodowało przechodzenie odbiornika do stanu standby po dwóch godzinach, jeżeli w tym czasie nie został wysłany żaden rozkaz z nadajnika zdalnego sterowania lub klawiatury lokalnej.

Przy okazji należy wspomnieć, że włączenie opcji AUSB powoduje również wyłączenie odbiornika do stanu standby po dwóch godzinach, jeżeli w tym czasie nie został wysłany żaden rozkaz z nadajnika zdalnego sterowania. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy odbiornik został włączony do pracy ze stanu standby, efekt ten nie wystąpi jeżeli odbiornik włączono wyłącznikiem sieciowym.

Zaniki fonii

Sprawdzono tor fonii i wartości napięć zasilających. Okazało się, że obwody fonii pracują poprawnie, ale wadliwie działa układ mute. Sterowanie tym układem odbywa się za pośrednictwem procesora 7064 (SAA5667). Sygnał SOUNDENABLE z tego procesora podany jest na bazę tranzystora 7701 (BC847B), a z jego kolektora na nóżkę 8 układu końcówki mocy fonii 7702 (AN5277). Jeżeli tranzystor 7701 nie zostanie włączony, układ mute jest aktywny. Niestety okazało się, że brak jest generacji sygnału SOUNDENABLE przez procesor i należy go wymienić. Ze względu na koszt nowego procesora klient nalegał aby ?obejść” układ wyciszania. Udało się to zrobić włączając między bazę i kolektor tranzystora 7701 rezystor 22k.

Przypadkowe zmiany wymiarów obrazu, migotanie kolorów, rozprogramowanie kanałów, brak możliwości ponownego dostrojenia odbiornika.

Po sprawdzeniu ustawień opcji w trybie serwisowym okazało się, że wszystkie ustawienia były niewłaściwe. Po ustawieniu wszystkich opcji i regulacji geometrii na krótki czas pojawiał się obraz, ale po czasie zanikał i ponownie występowały wszystkie opisane symptomy. Okazało się, że końcówka przewodu wysokiego napięcia nigdy nie była dokładnie zaciśnięta w transformatorze odchylania poziomego. Powodowało to iskrzenie i utratę ustawień zapisanych w pamięci EEPROM. Wystarczyło oczyścić końcówkę przewodu i dokładnie wsunąć ją w otwór w transformatorze tak, aby nastąpiło jej zaciśnięcie. Po ponownym ustawieniu opcji i regulacji w trybie serwisowym odbiornik działał poprawnie.

Obraz pojawia się z opóźnieniem (po około 4 minutach)

Wyświetlane są wówczas różne napisy: installation inpro-gress, language, country, searching i następuje proces wyszukiwania stacji TV, który trwa około 30 minut bez zapisania ich do pamięci. Uszkodzony był procesor SAA5667HL/M1/0289, zwarta była n.79 procesora z szyną SCL. Zwarcie tego wyprowadzenia nie było stabilne, gdyż niekiedy odbiornik podejmował normalną pracę.

Kłopoty z ustawieniem prawidłowej geometrii obrazu

Mimo licznych prób poprawy ustawienia geometrii obrazu pozostawała ona ciągle niezadowalająca. Sprawdzono obwody zasilania i stwierdzono uszkodzenie kondensatora 2962 (1000uF). Zaleca się stosowanie kondensatora o większej pojemności np. 4700uF.

Brak reakcji na rozkazy wysyłane z pilota i klawiatury lokalnej

W zależności od czasu odłączenia od sieci brak jest reakcji na rozkazy wysyłane z pilota i klawiatury lokalnej. Po długim wyłączeniu odbiornik reaguje na rozkazy po upływie około 30 minut, a po wyłączeniu i ponownym włączeniu czas ten zmniejsza się do około 2-^5 minut. Zasilanie procesora wynosiło około 5.7V.

W chassis mikrokontroler SAA5667 (SAA5665) i pamięć M24C32 zasilane są napięciem +3.3V STBY i napięcie to musi być stabilizowane z dokładnością lepszą niż ?0.05V. Rolę stabilizatora pełni tutaj układ złożony z tranzystorów 7965 i 7966 oraz diody 6966. Należy wymienić te elementy, aby zapewnić właściwą stabilizację napięć zasilających procesor.

Przypadkowo przechodzi w tryb standby i sygnalizuje błąd 7 lub 13

Aby zapobiec takiej sytuacji należy zmienić wartość rezystorów R3267 i R3268 z 47R na 10R. Rezystory te są włączone szeregowo w liniach magistrali I2C, która steruje głowicą.

Samoczynnie przełącza się między odbiorem z tunera a trybem AV.

Oprócz samoczynnego przełączania się odbiornika między odbiorem z tunera a AV, czasami blokuje się w trybie AV. Przyczyną usterki jest uszkodzenie mikrokontrolera IC7064 (PAINTER).

Poprawa geometrii w trybie 4:3

W celu poprawy geometrii w trybie 4:3 należy dokonać następujących zmian układowych: C2416 (680pF) na 820pF, C2437 (220nF) na 180nF, C2476 (7.5nF) na 8.2nF, R3220 (150k) na 82k i R3442 (680k) na 560k.

Brak lub przerywana fonia

Przyczyną usterki jest niewłaściwe działanie układu realizującego funkcję mute. Aby zablokować działanie tej funkcji, należy zewrzeć kolektor i emiter tranzystora T7701 (BC847B), który przez rezystor R3705 jest podłączony do n.8 układu IC7702 (AN5277).

Mizerny (mleczny) obraz

Uszkodzony był tranzystor 7408 (BF423).

Nie reaguje na pilota, w prawym górnym rogu wyświetla ?F”.

Uszkodzona była pamięć 7066 (24C32).

Błąd numer 2.

Czerwona dioda LED miga 2 razy. Powodem jest uszkodzenie diody Zenera 6512 (BZX79C5V6).

Po kilku minutach pracy odbiornik się blokuje i wyłącza.

Telewizor po włączeniu działa przez kilka minut, po czym pojawiają się powroty oraz napisy z telegazety chociaż nie jest ona włączona, na koniec pojawia się poziomy pasek, odbiornik się blokuje i wyłącza. Uszkodzony był procesor SAA5667.

Porównywarka cen sprzętu RTV