Telewizory kineskopowe Sony Chassis AE-6B

Szerokość obrazu ustalana jest przez regulację przesunięcia fazy między impulsami sterującymi tranzystory Q8803 i Q8804. Faza impulsów A jest stała, a przesunięcie fazy impulsów B reguluje się przez zmianę napięcia stałego podawanego do bloku Phase shifter, którego zasadniczą część stanowi układ IC8100.

Natomiast korekcję EW realizuje się przez nałożenie na napięcie stałe, ustalające szerokość obrazu, paraboli zawierającej przebieg ramki.

W rezultacie, w zależności od pozycji wiązki elektronów w pionie, jej położenie jest korygowane przez chwilową zmianę fazy impulsów B. Do tego sygnału dodawany jest również impuls ABL. W zależności od jego wartości na nóżce 20 układu IC7002 jest stan niski lub wysoki. Jeżeli pojawi się stan wysoki następuje zablokowanie impulsów linii i odbiornik przełącza się do stanu standby, a dioda LED miga 8 razy. Końcowy sygnał zawierający wszystkie impulsy korekcji wyprowadzony jest na nóżkę 7 układu IC8102, a nóżka 1 tego układu jest wyjściem bloku Integrator,

W przypadku uszkodzenia układu odchylania poziomego lokalizację usterki prowadzić należy według pewnego schematu, który pozwala na usystematyzowanie poszukiwań. W pierwszym kroku zalecane jest wyeliminowanie uszkodzenia układu korekcji, dlatego zewrzeć należy kolektor z emiterem tranzystora Q8803 i odłączyć tranzystor Q8806. Jeżeli stopień wykonawczy linii (Q8804 i jego aplikacja łącznie z transformatorem T8800) jest sprawny, to powinien pojawić się obraz, ale znacznie zniekształcony (brak korekcji). Jeśli tak nie jest sprawdzić należy obecność impulsów sterujących linii oraz ?elementy stopnia końcowego odchylania poziomego.

Najlepiej kontrolę rozpocząć od odłączenia tranzystora Q8103 i podłączeniu równolegle do rezystora R8115 potencjometru (1M). Potencjometrem tym należy tak regulować żeby wartość napięcia na nóżce 3 układu IC8100 wynosiła 4.5V. Podobną wartość powinno mieć napięcie na nóżce 3 układu 1C8101. Dla napięcia 4.5V na nóżce 3 układu 1C8100 przebiegi na kolektorach tranzystorów Q8104 i Q8105 powinny mieć taką samą fazę. Podczas zmian rezystancji tego potencjometru zmieniać powinna się faza sygnału sterującego tranzystorem Q8803.

Jeżeli wszystko działa poprawnie, należy wyłączyć odbiornik i usunąć zwarcie kolektora i emitera Q8803, a następnie zewrzeć R8115 i włączyć telewizor. Teraz obraz powinien być za wąski, po usunięciu tego zwarcia jego wymiary powinny się zmienić, co oznacza prawidłową pracę stopnia korekcji.

Kolejnym krokiem jest ponowne zwarcie kolektora z emiterem Q8803 i włączenie między bazę tranzystora Q8120 i masę potencjometru. Potencjometr ten należy ustawić na 0R i stopniowo zwiększając jego rezystancję sprawdzić, czy na nóżce 1 układu IC8102 zmiany napięcie co najmniej wynoszą 3V -*- 5V. Jeśli nie ma zmian napięcia sprawdzić należy tranzystor Q8120 i układ IC8102, a jeżeli zmiany te występują należy powtórzyć te pomiary, ale po usunięciu zwarcia tranzystora Q8803.

Teraz podczas zmian położenia suwaka dodatkowego potencjometru zmieniać powinna się szerokość obrazu, jeśli tak nie jest sprawdzić należy tranzystor Q8203. Jeżeli sprawdzenie tego tranzystora i elementów w jego aplikacji nie wykazało żadnych uszkodzeń podejrzewać należy transformator linii.

Porównywarka cen sprzętu RTV