Telewizory LCD Plazma Sony Bravia

Telewizory BRAVIA firmy Sony ustanowiły nowy standard wśród odbiorników telewizyjnych LCD. BRAVIA S to zaawansowane cyfrowe systemy korygowania obrazu – panele siódmej generacji i dźwięk dobrej jakości. Wprowadzenie na rynek linii telewizorów BRAYIA S wyznacza nowy etap rozwoju telewizorów LCD. Seria ta łączy opracowane przez Sony techniki przetwarzania obrazu z najnowszą technologią wykonania ekranu.

Sygnał wejściowy (w torze wideo odbiornika) jest przetwarzany przez procesor BRAVIA ENGINE, który go koryguje i poprawia, zapewniając obraz o lepszej jakości i wyższej rozdzielczości. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych ekranów S-PVA {Super Pattemed Yertical Alignment), zapewniony jest większy kąt oglądania, wynoszący 178°. Co więcej, kolory pozostają żywe podczas oglądania programów lub filmów niemal z dowolnego miejsca. W przypadku wcześniej produkowanych ekranów jakość szarości i złamanych barw pogarszała się wraz ze wzrostem kąta oglądania. Technologia S-PVA wyeliminowała ten problem. Pozwoliła ponadto na uzyskanie wyjątkowego, wynoszącego 1300:1 współczynnika kontrastu, zapewniającego głęboką czerń, żywą biel oraz wszystkie barwy pośrednie (oprócz modelu z ekranem 26-calowym, opartego na panelu PVA; kąt widzenia 178°, czas reakcji 8 ms, współczynnik kontrastu 1200:1).

Z uwagi na konstrukcję ekranów, które charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji matrycy wynoszącym 8ms, widz ma wrażenie, że ogląda niezwykle naturalny obraz – niemal tak, jakby nie korzystał z pośrednictwa telewizora, a spoglądał przez okno.

Wyjątkowość serii S wynika z połączenia zaawansowanego ekranu i stworzonej przez Sony technologii BRAVIA ENGINE. Technologię tę można porównać do studia cyfrowej obróbki, które w czasie rzeczywistym wykonuje szereg operacji radykalnie poprawiających jakość obrazu wyświetlanego potem na ekranie.

BRAVIA ENGINE wykorzystuje skomplikowane techniki osłabiania zakłóceń, koryguje obrazy o słabym kontraście, nadając im żywy i naturalny wygląd.

W celu zapewnienia pełni wrażeń, poza obrazem, konieczna jest odpowiednia oprawa dźwiękowa. Z tego względu w serii BRAYIA S zastosowano w pełni cyfrowy wzmacniacz, charakteryzujący się bardzo niskim poziomem szumów. Co więcej, technologia SRS TruSurround XT® umożliwia uzyskanie bogatego, wirtualnego dźwięku przestrzennego z samych głośników telewizora, bez konieczności użycia zewnętrznych głośników. Dalszą poprawę czystości brzmienia dialogów i dodatkowych kanałów ścieżki dźwiękowej zapewnia technologia BBE Digital®,

Seria S obsługuje sygnały HD w formacie 1080 i 720p. Wszystkie modele mają wbudowany tuner telewizji cyfrowej DVB, mogą więc odbierać bezpłatne kanały cyfrowe (np. kanały cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T MPEG2).

Wyposażenie telewizorów Sony Bravia

Telewizory są wyposażone w interfejs HDMI {High-Defmition Multimedia Interface), który pozwala na doprowadzenie nieskompresowanego, cyfrowego sygnału audiowizualnego z zewnętrznych źródeł, takich jak dekoder HDTV.

Współpracę z komputerem zapewnia złącze HD15. W skład serii wchodzą modele z ekranami o wielkości 26, 32 i 40 cali.
Technologia Super PVA – szeroki kąt widzenia

Elementem decydującym o szerokim kącie widzenia obrazu telewizorów BRAVIA S jest technologia S-PVA (Super Pat-temed Yerticał Alignment). Zapewnia ona szerszy niż zwykle, wynoszący 178°, kąt widzenia ekranu LCD i gwarantuje nasycenie barw i kontrast także wówczas, gdy obraz jest oglądany z ukosa.

Podstawowa komórka wyświetlacza LCD (najmniejszy element tworzący obraz) zawiera matrycę cząsteczek ciekłego kryształu. Obracając je za pomocą lokalnie przykładanego pola elektrycznego, można sterować przenikaniem podświetlenia. Komórka może być więc otwarta (zapalona) lub zamknięta (ciemna).

Technikę „otwarta-zamknięta” stosuje się do grup liczących po trzy komórki zwane subpikselami. Poszczególne komórki zawierają filtr czerwony, zielony lub niebieski i wspólnie tworzą jeden piksel, którego barwa zmienia się w zależności od względnej intensywności pozornego świecenia subpiksela czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zmieniając napięcie sterujące jasnością poszczególnych subpikseli, można znacznie rozszerzyć zakres barw pozornie przyjmowanych przez piksele. Ponieważ jednak w każdym subpikselu światło przechodzi przez jeden łańcuch cząsteczek ułożony prostopadle do powierzchni ekranu, wyświetlacz wykazuje silne właściwości kierunkowe. Wystarczy przesunąć się poza jego oś, a kolory zaczną blaknąć lub w ogóle zanikną.

W technologii PVA matrycę cząsteczek ciekłego kryształu w każdym subpikselu dzieli się dodatkowo na niezależne obszary. Dzięki udoskonalonemu systemowi sterowania taką matrycą każdy subpiksel ekranu LCD S-PVA można podzielić na dwa segmenty. Zmieniając orientację tych segmentów, można znacznie zwiększyć kąt widzenia ekranu. Co więcej, zamiast rozszerzać przestrzeń barw lub skalę szarości przez połowiczne otwieranie komórek, można wykorzystać efekt kompensowania się stanów dwóch segmentów. Przykładowo, kolor szary można uzyskać przez łączenie czarnych i białych segmentów, nie zaś przez ich połowiczne otwieranie.

Wygląd segmentów czarnych (ciemnych) i białych (zapalonych) tylko w niewielkim stopniu zależy od kąta oglądania, natomiast segmenty szare (połowicznie otwarte) są narażone na zmianę barwy. Łącząc segment czarny z białym, uzyskuje się szarość, która praktycznie nie zmienia się przy zmianie kąta oglądania. Rozwiązanie to znacznie zwiększa kąt widzenia obrazu. Jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań HDTV i jest nieodzownym elementem wyświetlaczy o wysokiej jakości.

Ekran LCD siódmej generacji

Telewizory BRAVIA z serii S są wyposażone w ekrany LCD siódmej generacji (7G). Ze względu na ograniczenia technologiczne, wymiary szklanych panel i-matek nie przekraczały dotychczas 1.5 mx 1,8 m, Panel-matka 7G ma natomiast wymiary 1.87 m x 2.2 m i umożliwia wykonanie dwóch ekranów 82-calowych lub ośmiu 40-calowych.

Procesor BRAVIA ENGINE

BRAVIA ENGINE to zestaw opracowanych przez Sony technologii przetwarzania obrazu, które są funkcjonalnym odpowiednikiem studia do cyfrowej obróbki obrazu. Każda klatka jest poddawana różnym ulepszeniom w czasie rzeczywistym. Uzyskiwany obraz wyróżnia się wyjątkową jakością i wierną kolorystyką. Technologia BRAYIA ENGINE koryguje szereg parametrów i cech obrazu, wśród których na pierwsze miejsce wysuwają się kontrastowość, czystość zieleni / błękitu / bieli oraz osłabianie zakłóceń. Odpowiednie przekształcanie sygnałów analogowych zwiększa płynność przejść między kolorami, dzięki czemu obraz nabiera subtelnego, autentycznego wyglądu.

Filtracja klatek za pomocą filtru grzebieniowego 3D pozwala na wyeliminowanie przekłamań barw oraz efektu mory we fragmentach zawierających skomplikowane wzory. Zarówno sygnały analogowe Jak i cyfrowe są przetwarzane przy użyciu specjalnych algorytmów o nazwie Motion Conversion. Algorytmy te wygładzają ukośne linie w ujęciach przedstawiających szybki ruch, dzięki czemu unika się postrzępienia krawędzi i zniekształceń.

W uzyskaniu jeszcze czystszego obrazu pomaga system redukcji zakłóceń na poziomie pojedynczych pikseli. Duża wierność odwzorowania barw poprawia z kolei kolorystykę obrazu, co szczególnie dobrze widać we fragmentach z przewagą zieleni i bieli. Funkcja korygowania czerni podkreśla natomiast czarne piksele i pogłębia ich czerń. Nie zmniejsza jednak jasności obrazu, który dzięki temu zachowuje szczegółowość.

Porównywarka cen sprzętu RTV