2017-03-09

DVB-T – Naziemna telewizja cyfrowa – FAQ

Ruszyła już oficjalnie naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w Polsce.

Nie wszyscy jednak wiedzą co to jest, czym się różni od dotychczasowej telewizji oraz co zrobić, by móc korzystać z niej w domu.

Oto mały poradnik – odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące telewizji cyfrowej DVB-T.

Zapraszam do lektury.

1. Czym jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T ?

Telewizja naziemna – jak sama nazwa mówi – to telewizja wykorzystująca nadajniki umieszczone na ziemi (na wzniesieniach lub wysokich budynkach), a nie przekaz z satelity. Dotychczas naziemna telewizja nadawana była wyłącznie w sposób analogowy. Obecnie wprowadzany jest przekaz cyfrowy, który domyślnie ma całkowicie zastąpić sygnał analogowy.

DVB-T – tak nazywa się standard, w jakim nadawana jest telewizji cyfrowa m.in. w Polsce. Do tej pory z cyfrowej telewizji mogliśmy korzystać płacąc albo operatorom satelitarnym albo kablowym. Teraz telewizja cyfrowa wreszcie będzie dostępna „z powietrza” (free to air).

2. Kiedy zostanie wyłączona tradycyjna telewizja analogowa w Polsce?

Planowane wyłączenie analogowych nadajników planowane jest na 31 lipca 2013 roku – wtedy widzowie stracą ostatecznie możliwość oglądania telewizji analogowej za pomocą starego telewizora i starej anteny dachowej. Na stronie UKE mozna znaleźć harmonogram wdrażania DVB-T w Polsce.

W USA sygnał analogowy wyłączono już w 2009 roku.





3. Czy DVB-T jest lepsza od telewizji satelitarnej i kablowej?

Są 4 sposoby oglądania TV w Polsce. Telewizja satelitarna, telewizja kablowa, tradycyjna telewizja analogowa („z powietrza”) i cyfrowa telewizja DVB-T. Jakie są zalety DVB-T w porównaniu do pozostałych? Przede wszystkim za telewizję kablową lub satelitarną musimy zapłacić – DVB-T dostajemy za darmo.

Nie musimy płacić żadnego abonamentu dla operatora (poza standardowym abonamentem RTV). O wiele więcej zalet ma telewizja DVB-T w porównaniu do analogowego przekazu „z powietrza”.

4. Jaka jest przewaga telewizji cyfrowej DVB-T nad analogową?

Jakich zalet? Cyfrowa telewizja to przede wszystkim lepsza jakość obrazu i dźwięku. Przy cyfrowym obrazie nie ma tzw. efektu „śnieżenia” obrazu znanego dobrze z przekazu analogowego. Również dźwięk jest lepszy – drogą cyfrową może być przesyłany dźwięk wielokanałowy w standardzie Dolby Digital.

W przypadku emisji cyfrowej na dotychczasowym jednym kanale analogowym, można odbierać kilka programów telewizyjnych (tzw. multipleks – oznacza to większą ilość kanałów na tym samym paśmie). Ponadto telewizja cyfrowa to również EPG – przewodnik po programach (zbędne jest więc już kupowanie papierowego programu).

5. Czy można już oglądać telewizję DVB-T?

Tak, już od jakiegoś czasu trwa testowa emisja z nadajników. W wielu miejscach w Polsce już teraz można oglądać telewizję DVB-T.

6. Gdzie się znajdują nadajniki DVB-T w Polsce?

Obecnie zostało uruchomionych ponad 20 nadajników naziemnych w Polsce.

7. Jakie programy telewizyjne będzie można odbierać?

Kanały będą nadawane w tzw. multipleksach (zestaw kilku kanałów). Pierwszy multipleks, który już działa (testowo) zawiera 8 kanałów. Są to: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV 4, TV Puls, TVN Warszawa (kanał regionalny w zależności od nadajnika).

W późniejszym czasie uruchomione zostaną kolejne multipleksy, a niektóre z nich mogą być już jednak odpłatne. Pierwszy multipleks jest jednak udostępniony za darmo (oczywiście należy płacić abonament RTV). Docelowo w całej Polsce ma być ok. 30 kanałów, które będzie można odbierać drogą naziemną.

8. Co jest potrzebne do oglądania DVB-T?

Przede wszystkim potrzebujemy telewizora, który posiada wbudowany tuner DVB-T. Obecnie chyba wszystkie sprzedawane w Polsce telewizory maja już wbudowany ten tuner. Najwygodniej więc zakupić teraz nowoczesny TV. Problem może być w nieco starszych modelach płaskich telewizorów, w których nie zawsze montowano tuner DVB-T (jakieś 2-3 lata temu, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na telewizory HD Ready – wiele takich modeli nie miało tunera).

A co, jeżeli mamy stary kineskopowy telewizor? Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku nie musimy kupować nowego telewizora, by oglądać naziemna telewizję cyfrową. Wystarczy dokupić specjalną przystawkę (cyfrowy dekoder z wbudowanym tunerem DVB-T) – którą podłączymy do naszego starego telewizora.

Jeżeli jednak kupujemy nowy telewizor, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny szczegół. Telewizor musi mieć nie tylko tuner DVB-T, ale także wbudowany dekoder MPEG-4 (H.264/AVC), gdyż to właśnie ten format kompresji został wybrany w Polsce. Niektóre telewizory mają wbudowany starszy dekoder MPEG2 (używany w niektórych innych krajach) – a ten nie pozwoli niestety odbierać sygnału DVB-T w Polsce.

9. Które anteny będą pasować do telewizji DVB-T?

Druga rzecz niezbędna do oglądania telewizji DVB-T to zwykła antena. Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T możemy odbierać ze zwykłych anten siatkowych, z których do tej pory korzystaliśmy przy odbiorze telewizji analogowej. Możemy też zakupić antenę specjalnie zaprojektowaną pod DVB-T. Raczej nie warto kupować tych najtańszych. Ogólnie zasada jest następująca – im dalej jesteśmy od nadajnika, tym lepszą, mocniejszą antenę musimy kupić.

Uwaga – jeżeli mamy antenę satelitarną (np. od Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ czy telewizji N), to niestety nie możemy jej wykorzystać… Anteny satelitarne są skierowane w niebo i nie potrafią odbierać sygnału z nadajników naziemnych.

10. Anteny – na zewnątrz czy wewnątrz?

Są 3 główne rodzaje anten, które różnią się dystansem, z jakiego mogą odbierać sygnał naziemny. Pokojowa (najlepszy odbiór do 10 km), siatkowa (najlepszy odbiór do 25 km), kierunkowa (najlepszy odbiór do 35 km od nadajnika oraz wyżej).

Antenę powinniśmy dobrać w zależności od odległości, w jakiej znajduje się nasz dom od nadajnika. Jeżeli mamy blisko nadajnik, to śmiało instalujmy antenę pokojową – to najwygodniejsze rozwiązanie.

11. Gdzie najlepiej ustawić antenę?

Istotne jest miejsce, w którym ulokuje się antenę – ważne, by antena była umieszczona jak najwyżej i najlepiej skierowana czołem do nadajnika. Jeżeli nadajnik znajduje się blisko antenę możemy zamontować na ścianie w pokoju lub po prostu postawić na parapecie.

Między anteną, a nadajnikiem musi być jak najmniej przeszkód – nie należy więc celować w sąsiedni blok, którego ściany wytłumią sygnał. Jeżeli mieszkamy dalej od cyfrowych nadajników, antenę musimy zamontować na zewnątrz domu. Służą do tego anteny siatkowe i kierunkowe, które możemy zainstalować np. na balkonie, na dachu lub za oknem.

12. Mamy telewizor z tunerem DVB-T i antenę – jak to uruchomić?

Gdy podłączymy antenę do złącza antenowego w telewizorze, wystarczy wejść w ustawienia menu i znaleźć opcje DVB-T. Potem należy uruchomić automatyczne wyszukiwanie programów DVB-T. Po kilku minutach telewizor uruchomi nam telewizję cyfrową. I voila. Już możemy oglądać naziemną telewizje cyfrową.

13. Ile będzie multipleksów i jakie stacje możemy obejrzeć?

Multipleks to zestaw kilku programów – w miejsce jednego kanału programu nadawanego drogą analogową, można zmieścić kilka kanałów cyfrowych. Do końca roku planuje się uruchomienie aż trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszy zawiera TVP1, TVP2, TVP Info i 4 stacje wyłonione w konkursie. Drugi multipleks zajmą TVN, Polsat, TV4 i TV Puls – ponadto nadawcy każdego z tych kanałów będą mieli po jeszcze jednym dodatkowym programie. Natomiast trzeci multipleks ma zawierać kanały tematyczne TVP.

14. Kiedy oficjalnie zostanie uruchomiony przekaz DVB-T?

Według UKE miał być uruchomiony jesienią 2010 roku, ale Rządowe Centrum Legislacji wciąż opóźniało publikację ogłoszeń nadesłanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ogłoszenia są konieczne, by nadawcy mogli przystąpić do uruchomienia drugiego multipleksu.

Do tego wciąż nie wiadomo, kto miałby sfinansować uboższym Polakom dekodery pozwalające oglądać cyfrową telewizję w starszych telewizorach (kosztują ok. kilkaset złotych). Darmowe dekodery mogłyby np. otrzymać osoby zwolnione z opłaty abonamentu RTV lub osoby korzystające z pomocy społecznej. Niemniej jednak już nadawanie cyfrowej telewizji naziemnej stało się faktem.

15. Dla kogo DVB-T?

Jeżeli do tej pory oglądasz telewizję analogową ze zwykłej anteny dachowej, powinieneś już teraz pomyśleć o przejściu na DVB-T. I tak za 2-3 lata nie będziesz już mógł oglądać telewizji. Kolejna grupa, dla której DVB-T jest świetnym rozwiązaniem to ludzie, którzy nie mają wysokich wymagań względem funkcjonalności telewizji i nie oglądają jej zbyt często.

Dla takich osób DVB-T idealnie się sprawdzi. Wadą DVB-T jest wciąż brak rozbudowanych funkcji i usług dodatkowych (przynajmniej na razie) – kanałów HD, wypożyczalni VoD, brak nagrywania i przewijania, ograniczony przewodnik po programach EPG, brak dużej ilości kanałów, a także brak możliwości odbierania kilkuset kanałów satelitarnych z całego świata.

Podsumowanie

Jeżeli ktoś chce mieć po prostu kilka najważniejszych polskich kanałów w jakości cyfrowej, a jednocześnie nie chce płacić dodatkowo za usługi telewizyjne, to naziemna telewizja cyfrowa DVB-T jest dla niego doskonałym rozwiązaniem.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *