2017-03-08

Płyta grzewcza indukcyjna i ceramiczna

Spędzanie wolnego czasu to już nie tylko siedzenie lub leżenie i oglądanie telewizji. Według aktualnych badań instytutu GFK Living szczególnie zaskakuje fakt, iż gotowanie jako forma spędzania czasu wolnego jest bardziej popularna niż oglądanie telewizji! Kuchnia ponownie staje się centrum domu. Mimo, iż nadal wiele gospodarstw domowych wyposażonych jest w kuchenkę gazową, to jednak zwiększa się stale odsetek kuchenek elektrycznych oraz elektrycznych płyt grzewczych.

Spośród różnych rodzajów płyt elektrycznych najpopularniejszy stanowią płyty ceramiczne.

Płyty indykcyjne vs płyty żeliwne

Coraz większą popularnością cieszy się stosunkowo nowa technologia – płyty indukcyjne, natomiast już mało popularne w sprzedaży są tradycyjne płyty z żeliwnymi polami grzewczymi. Na decyzję zakupową mają wpływ takie czynniki jak łatwość obsługi, łatwość czyszczenia, trwałość oraz efektywność energetyczna.

W przypadku płyt grzewczych rozróżniamy wiele typów:

  • gazowe
  • tradycyjne
  • żeliwne płyty elektryczne
  • ceramiczne
  • indukcyjne

Płyta ceramiczna do zabudowy posiada zazwyczaj 4 do 5 pól grzejnych. Ponadto dostępne są także różnorodne pola modułowe, które klient może indywidualnie zestawić.

Górna część płyty to płyta szklano – ceramiczna zazwyczaj o grubości około 4 mm. Jej wytworzenie następuje wieloetapowo. Poszczególne etapy produkcji są niezbędne do stworzenia powierzchni ceramicznej stabilnej temperaturowo, odpornej termicznie i trwałej w stosunku do obciążeń występujących w gospodarstwie domowym. Wytrzymałość na pęknięcia sprawdzana jest zgodnie z normą PN-EN 60335-2-6 za pomocą testu, w którym np. garnek o wadze 1,8 kg upada z wysokości 15 cm dziesięciokrotnie zarówno na rozgrzane jak i zimne pola grzejne.

Zwykłe obciążenia mechaniczne występujące w codziennej eksploatacji, nie powodują uszkodzeń powierzchni ceramicznej. Jedynie ciężkie punktowe uderzenia lub wstrząsy spowodowane np. przez spadające przedmioty, mogą uszkodzić powierzchnię płyty ceramicznej. Między płytą ceramiczną a powierzchnią grzewczą jest w większości modeli zintegrowane zabezpieczenie przed przegrzaniem, ustawione do temperatury powierzchni wynoszącej 600 °C.

Wskaźnik ciepła resztkowego

Wskaźnik ciepła resztkowego informuje użytkownika o tym, czy dane pole grzejne jest jeszcze gorące. Strefy grzejne mogą być różnego rodzaju: standardowe, szybko grzejne, halogenowe. Promienniki osiągają temperaturę do 1000 °C po 6 – 10 sekundach co widoczne jest dzięki czerwonemu zabarwieniu przeświecającemu przez powierzchnię szklano – ceramiczną. Przenoszenie ciepła z promiennika do strefy grzejnej następuje głównie poprzez pionowe promieniowanie cieplne.

Część tego promieniowania jest pochłaniana przez szkło, natomiast reszta ciepła przekazywana jest do naczynia. Aby sprostać tym wymaganiom, wszystkie uczestniczące w tym procesie elementy muszą tworzyć dobrze funkcjonujący system. Producent urządzenia ze swojej strony optymalizuje to poprzez dostosowanie elementów grzewczych, wrażliwych elementów regulujących oraz różnorodnych typów pól grzejnych. Słaby punkt tego systemu stanowi zazwyczaj przekazywanie ciepła do naczynia.

Gdzie kupić płyty indukcyjne?





Jakie jest idealne dno naczynia do gotowania, aby nie tracić energii?

proces ogrzewania grankówAby gotowanie było funkcjonalne i ekonomiczne naczynia muszą mieć idealnie płaskie dno. Czas gotowania i tym samym zużycie energii są także bezpośrednio związane z jakością używanych naczyń. Płyta jest więc tylko tak dobra, jak stosowane garnki.

W przypadku korzystania z garnków o mniejszej średnicy niż pole grzejne, tracone jest niepotrzebnie ciepło i energia. Jeżeli natomiast garnki są znacznie większa niż strefa grzejna, proces gotowania trwa zbyt długo.

Płyty z technologią indukcyjną

Od pewnego czasu na rynku oferowane są płyty grzewcze z technologią indukcyjną. Udział tego rodzaju urządzeń stale wzrasta.

Indukcyjne płyty grzewcze są podobne z zewnątrz do płyt ceramicznych, jednak zasada działania jest zupełnie inna. Po włączeniu płyty nie zobaczymy promiennika rozgrzewającego się pod szkłem, także strefa grzejna nie ulega nagrzewaniu. Dopiero ustawienie odpowiedniego garnka na powierzchni płyty sprawia, że wytwarzane jest ciepło bezpośrednio w naczyniu.

Zalety płyty indykcyjnej

Głównymi składnikami płyty indukcyjnej jest szklana płyta i leżące pod nią cewki indukcyjne. Po ustawieniu odpowiedniego naczynia cewki te wytwarzają pole elektromagnetyczne, które z kolei wykrywane jest przez dno garnka i w naczyniu wytwarzane jest bezpośrednio ciepło, potrzebne do przygotowania potrawy.

płyta indykcyjne siemensAby pole elektromagnetyczne mogło zadziałać, dno naczynia musi być wytworzone z metali ferromagnetycznych (przyciągających magnes). Płyta rozpoznaje automatycznie rodzaj i wielkość naczynia. Włącza się tylko przy kontakcie z naczyniem przystosowanym do płyty indukcyjnej oraz dostosowuje powierzchnię grzania do powierzchni dna naczynia. Ponieważ płyta nie nagrzewa się i przejmuje tylko ciepło naczynia, to łatwo też utrzymać ją w czystości, ponieważ nic się na niej nie przypali. Jest też bardziej bezpieczna – jest mniejsze ryzyko poparzenia.

Kolejną zaletą jest fakt, iż płyta indukcyjna  jest  bardziej   wydajna:   szybciej reaguje na zmianę mocy niż inne rodzaje płyt grzewczych. Dla porównania zagotowanie 2 litrów wody na płycie indukcyjnej przy dużej mocy grzania trwa tylko 5 minut, na palnikach gazowych 9 minut a w przypadku płyt grzewczych z promiennikami nawet 10 minut.

Grzewcze płyty ceramiczne

Płyty grzewcze ceramiczne i indukcyjne są dzięki swojej gładkiej powierzchni, łatwiejsze do czyszczenia niż płyty gazowe lub tradycyjne elektryczne płyty z żeliwnymi krążkami grzewczymi.

Gorąca płyta ceramiczna jest wrażliwa na zabrudzenia zawierające cząsteczki cukru, folię aluminiową oraz tworzywa sztuczne. Tego rodzaju zanieczyszczenia powinny być natychmiast usunięte z powierzchni za pomocą skrobaka do płyt ceramicznych. Po schłodzeniu płytę ceramiczną można wyczyścić za pomocą środków nie zawierających dodatków do szorowania. Uporczywe plamy i metaliczne przebarwienia można usunąć za pomocą specjalnych środków czyszczących.

W wielu nowych gospodarstwach domowych funkcjonuje już kuchnia z elektryczną płytą grzewczą. Także w przypadku remontowania mieszkań i domów, często ludzie podejmują decyzję o wymianie płyty gazowej na elektryczną – jeśli nie indukcyjną, to przynajmniej ceramiczną.

Kuchnia sterowana telefonem?

W przyszłości można także w kuchni spodziewać się wykorzystania funkcji Smart-grid, tzn. sieci z zastosowaniem przenośnych urządzeń takich jak smartfony. Być może już za kilka lat nie będziemy musieli się zastanawiać, czy wyłączyliśmy kuchenkę, ponieważ będziemy mogli tym sterować za pośrednictwem telefonu….

Piece i płyty grzejne gastronomiczne





W przypadku awarii płyty indukcyjnej polecam serwis i naprawę w firmie Fix AGD.

Porównywarka cen sprzętu RTV

2 komentarze - Płyta grzewcza indukcyjna i ceramiczna

  1. Władek pisze:

    Nie wiem na czym polega „ceramiczność” płyty „szklano-ceramicznej”.

    Szkło jest rodzajem ceramiki, a pojęcie „płyta ceramiczna” versus „indukcyjna” nie ma sensu, bo indukcyjna ma też powierzchnię ceramiczną, a dokładniej szklaną.

    Rozumiem, że określenie „płyta ceramiczna” jest używane, bo w j. polskim, także w angielskim brak lepszego na opisanie płyty szklanej z grzejnikami rezystancyjnymi lub promiennikami halogenowym.

    No ale jednak szkło nie jest całkiem ceramiką, bo nie posiada struktury krystalicznej, nawet tzw. „kryształ”, czyli szkło ołowiowe, bo szkło ma strukturę b.b.b. gęstej cieczy, a b. naukowo: jest amorficzne 🙂

    Ale też w płytach „szklano-ceramicznychj” nie ma żadnych części z „ceramiki”, może poza jakimś semi-ceramicznym lepiszczem/izolacją grzejnych spiral lub promienników halogenowych.

    Więc moje powyższe wywody są przedsennym monologiem :-(((((
    Dobranoc
    *************

    1. romanoix pisze:

      myślę, że mowa jest o budowie wewnętrznej, o koszykach ceramicznych w których umieszczone są spirale grzejne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *