2017-03-14

Jaki telewizor kupić w HD? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Czym się kierować przy zakupie telewizora HD? Na co zwracać szczególną uwagę? Jeżeli zmieniasz stary telewizor na nowoczesny odbiornik HD możesz spodziewać się, że zapewni ci on obraz lepszej jakości. Kupno odpowiedniego urządzenia może jednak przysporzyć sporo problemów szczególnie, gdy trafisz w sklepie na niekompetentnego sprzedawcę. Warto wiedzieć, że na rynku krążą różne opinie na temat telewizorów HD. Niektóre są już nieaktualne, inne prawdziwe, a jeszcze inne są totalną bzdurą. W tym artykule opisanych jest kilka z nich i mam nadzieję, że informacje będą pomocne podczas zakupu nowego sprzętu High Definition. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jaki telewizor kupić.

Twierdzenie: HD oznacza konkretne normy jakości

 Ocena: Fałsz

„HD” to skrót od „High Definition”, natomiast telewizory HD wyposażane są w ekrany o różnych rozdzielczościach. Parametr ten nie określa nam w pełni jakości wyświetlanego obrazu. Wpływają na to m.in. różne wielkości ekranów oraz inne czynniki takie jak transmisja obrazu (bezprzewodowa, za pośrednictwem kabla, z satelity, czy z Internetu) i jakość materiału źródłowego. Powoduje to, że sygnał HD nadawany z różnych źródeł zapewnia obraz, który może się od siebie różnić jakością.

Podstawowe rozdzielczości telewizji cyfrowej HD to 720p i 1080i. Literka „p” oznacza skanowanie progresywne natomiast „i” skanowanie z przeplotem.
W przypadku skanowania z przeplotem formatu 1080i mamy do czynienia z podziałem pełnej 2-megapikselowej klatki na dwa 1-megapikselowe pola. Linie parzyste i nieparzyste wyświetlane są na przemian z częstotliwością 50 lub 60 razy na sekundę (zależy to od przyjętego w danym kraju standardu), natomiast oko „składa” całość, dzięki czemu widzimy pełny obraz.

W przypadku skanowania progresywnego nie mamy do czynienia z dzieleniem obrazu – przesyłany on jest w całości.

Z pełną rozdzielczością możemy się natomiast zapoznać podłączając do odpowiedniego telewizora źródło sygnału mogące dostarczyć taki materiał, czyli odtwarzacz Blu-ray, pewne modele konsoli Xbox 360 lub konsolę PlayStation 3.

Kompresja i współczynnik bitrate to kolejne czynniki mające wpływ na jakość obrazu.

Ten sam film odtwarzany za pomocą napędu Blu-ray powinien wyglądać lepiej od dostarczanego za pomocą kablówki.

Warto zapamiętać, że topowa rozdzielczość to 1080p, natomiast 1080i i 720p zapewniają podobny obraz. Żadne niższe rozdzielczości nie są w stanie zbliżyć się jakością do tej trójki.

technologia full hd 1080p

Twierdzenie: Jeżeli kupujesz telewizor 1080p, marnujesz pieniądze

 Ocena: Fałsz

Kupujący telewizor HD powinieneś wybrać model 1080p jeżeli decydujesz się na ekran o przekątnej wynoszącej co najmniej 32 cale, gdyż wówczas będziesz mógł zauważyć różnicę w obrazie wynikającą z wyższej rozdzielczości. Ponadto różnica w cenach pomiędzy telewizorem Full HD, a modelem o niższej rozdzielczości często jest niewielka i wynosi 200-300 zł. Warto więc nieco zwiększyć przeznaczony na zakup budżet i dołożyć tę sumę.

Uściślając: jeżeli szukasz dużego telewizora (minimum 32-calowego) lub jeżeli zamierzasz korzystać z urządzenia dostarczającego obraz 1080p (np. odpowiednia konsola do gier), odbiornik Full HD będzie dla ciebie najlepszym wyborem. W wielu pozostałych przypadkach powinien się sprawdzić model 720p.

Twierdzenie: Telewizor HD wszystko wyświetla w jakości HD

 Ocena: Fałsz

Obecnie tylko część programów oferowanych jest w jakości High Definition. Ponadto filmy DVD i wydarzenia nagrane wcześniej z analogowej „zwykłej” telewizji będą wyglądały podobnie jak podczas wyświetlania ich na starym odbiorniku CRT (niektóre telewizory HD będą nawet oferowały obraz gorszej jakości).

Warto pamiętać, że konsole Xbox 360 i PS3 oraz tunery kablowe mogą dostarczać do telewizora obraz w jakości HD lub SD. Po podłączeniu do nich odpowiedniego kabla HD będziesz musiał prawdopodobnie podpowiedzieć im za pomocą menu w jakiej rozdzielczości sygnał mają zaoferować na wyjściu. Jeżeli więc nie widzisz różnicy pomiędzy programem dostarczanym w jakości HD, a tym, który oferował twój stary telewizor oznacza to, że coś jest źle ustawione.

Twierdzenie: DRM może nie dopuścić do wyświetlanie treści na twoim telewizorze HD

 Ocena: Prawda

Wszystko przez system HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), który korzysta z mechanizmów DRM (Digital Rights Management) mających na celu uniemożliwienie kopiowania treści chronionych prawem autorskim.

HDCP

HDCP, który ma chronić wideo HD niezależnie od sposobu rozpowszechniania sygnału przede wszystkim koncentruje się na stałym zabezpieczaniu łącza DVI lub HDMI między odtwarzaczem a ekranem.

Aby nie mieć problemów z wyświetlaniem treści na naszym telewizorze HD powinniśmy więc zaopatrzyć się w odpowiedni (czytaj obsługujący HDCP) sprzęt. W przeciwnym wypadku jakość oglądanego materiału może ulec znacznemu pogorszeniu lub wręcz zostaniemy od niego odcięci.

Pamiętać należy też, że najlepiej jeżeli będziemy podłączali do siebie urządzenia za pomocą cyfrowego kabla HDMI. Oczywiście możemy również oglądać treści HD na telewizorze wyposażonym w starsze złącze DVI, lecz musimy wtedy sprawdzić, czy zarówno on jak dostarczające mu sygnał HD źródło obsługują HDCP.

Podobny wymóg dotyczy także innych urządzeń, takich jak np. rozdzielacz DVI, czy przełącznik HDMI.

Twierdzenie: Markowe kable są warte swojej ceny

 Ocena: Różnie bywa

hdmi przewody, kableNie kupuj kabli wyłącznie na podstawie ich marki. Typ złącza, długość oraz przekrój to najważniejsze czynniki mające wpływ na jakość sygnału.

Pierwszym kryterium jest wybór kabla. Jeżeli to możliwe, powinien on być cyfrowy – HDMI lub DVI.

Dzięki nim możliwe będzie przesłanie sygnału 1080p i uniknięcie problemów z DRM. Ponadto nie są one tak podatne na zakłócenia jak kable analogowe.

Jeżeli jednak twój telewizor nie dysponuje cyfrowym wejściem w dalszym ciągu masz możliwość przesłania do niego sygnału o rozdzielczości sięgającej 1080p za pomocą analogowego kabla Component.

Z kolei stosując gorsze rozwiązanie np. w postaci analogowego kabla S-video lub Composite, będziesz musiał się pożegnać z sygnałem HD.

Powinieneś pamiętać, że minimum jakie powinien oferować kompatybilny z HD sprzęt to porty Component i HDMI lub DVI.

Prawdopodobnie będzie on miał też zapewniające kompatybilność ze starszymi urządzeniami porty S-video i Composite, których jednak (jeżeli nie ma takiej konieczności) nie powinieneś wykorzystywać.

Pamiętaj też, aby w każdej sytuacji starać się wybierać kable najkrótsze jak to tylko możliwe. W przeciwnym wypadku możesz stracić na jakości wyświetlanego obrazu.

Ponadto kable grubsze (o większym przekroju poprzecznym) mogą zapewnić lepszą jakość, co powinieneś szczególnie wziąć pod uwagę planując połączenie urządzeń oddalonych od siebie o 15 i więcej metrów.

Jeżeli zastosujesz się do tych rad zamiast stawiać tylko na markę powinieneś uzyskać bardzo dobry obraz i dźwięk za rozsądną cenę.

Twierdzenie: Na ekranie Twojego telewizora mogą się wypalić statyczne obrazy

Ocena: Prawda

Tego typu przypadłość cały czas stanowi mały choć zauważalny problem telewizorów plazmowych. Kiedyś faktycznie istniał problem z nieruchomymi obrazami (mowa tu np. o logo programu), które mogły na stałe wypalić się na ekranie. Szczególnie podatna na to była pierwsza generacja plazm. W obecnych modelach problem ten zminimalizowano (między innymi dzięki udoskonaleniom luminoforu), jednak echo takiego obrazu może się utrzymywać jakiś czas po zmianie kanału.

W każdym razie kupując nowy telewizor nie powinieneś się martwić, że może on mieć problem z wypalaniem ekranu. Użytkownik plazmy powinien być świadomy możliwości czasowego wypalenia obszaru obrazu w sytuacji gdy będzie wyświetlał przez dłuższy czas obraz statyczny (np. pulpit systemu operacyjnego).

Twierdzenie: HDTV mogą mieć problemy z synchronizacją dźwięku w grach

Ocena: Prawda

Muzyczne gry wideo takie jak Rock Band i Guitar Hero wymagają perfekcyjnej synchronizacji pomiędzy sygnałem audio, a tym co widzimy na ekranie. Niestety niekiedy nie są one wyrównane w przypadku, gdy telewizor korzysta z systemu tworzenia dodatkowych pośrednich klatek. Wówczas to wyświetlany obraz będzie nieco opóźniony względem dźwięku.

Problem ten można jednak rozwiązać poprzez uruchomienie w telewizorze trybu gry, który wyłącza system tworzący klatki pośrednie (więcej na ich temat w ostatnim punkcie artykułu). Ponadto większość obecnych muzycznych gier oferuje możliwość kalibracji opóźnienia.

Twierdzenie: Telewizory cechujące się wyższą częstotliwością odświeżania zapewniają płynniejszy obraz

Ocena: Prawda

W ciągu ostatnich kilku lat producenci telewizorów zaczęli stosować rozwiązania pozwalające na wyświetlanie obrazu z wyższą niż standardowa częstotliwością – 120 Hz lub 240 Hz (w Europejskim standardzie PAL mamy do czynienia z 100 Hz i 200 Hz). Dlaczego?

Chodzi o występujące w telewizorach LCD tzw. smużenie (widoczne szczególnie podczas prezentacji dynamicznych scen), które jest efektem procesu zmiany struktury fizycznej kryształu (następuje to w momencie, gdy wybrany piksel jest wygaszony i nagle ma się zaświecić). Producenci doszli do wniosku, że najprostszym sposobem na wyeliminowanie tego problemu będzie zwiększenie typowej częstotliwości odświeżania z 50/60 Hz do poziomu 100/120 Hz, co uzyskali dzięki stworzeniu dodatkowych klatek pomiędzy klatkami już istniejącymi (pozwoliło to na podwojenie ilości klatek wyświetlanych na sekundę w czasie rzeczywistym).

Rynek jednak w dalszym ciągu domagał się (przynajmniej tak sądziły firmy produkujące telewizory) „herców” co spowodowało, że pojawiły się na nim konstrukcje wyposażone w technologię 200/240 Hz, a ostatnio nawet 480 Hz.

Przeprowadzone przez laboratorium PC Worlda testy potwierdziły, że przejście z 60 Hz do 120 Hz faktycznie pozytywnie wpłynęło na jakość wyświetlanego obrazu.

Ponadto warto dodać, że jest też pewien minus takiego rozwiązania. Prezentowany z tak wysoką częstotliwością obraz czasami jest wręcz za płynny i wydaje się zbyt naturalny co powoduje, że mamy do czynienia z tzw. efektem teatru telewizji (oderwanie postaci od tła). Na szczęście można go zminimalizować wybierając minimalny poziom aktywności tego systemu (zazwyczaj producent daje możliwość wyboru minimum trzech poziomów aktywności poprawy płynności ruchu).

Gorsze rozwiązania interpolacji klatek powodują też widoczne błędy w prezentacji obrazu (szczególnie obszarów wokół poruszających się obiektów).

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *